Quantcast

Astonishing Antalya, Turkey, Brings the Turkish Riviera to whl.travel

 • whl.travel
 • 1 February 2012

MESAJIN TÜRKÇESİ İÇİN AŞAĞIYA BAKINIZ / SEE BELOW FOR THIS MESSAGE IN TURKISH

On Turkey’s pristine south coast, nestled between the Taurus Mountains and the Mediterranean Sea, the city of Antalya has long been a favourite holiday destination. Dubbed the new Turkish Riviera, the flanking seaboard offers a rich blend of things to see and do in Antalyaand environs, from exploring Roman ruins to hiking or kayaking deep canyons.

Hadrian's Gate, Antalya, Turkey,

Hadrian's Gate in Antalya, Turkey, is widely believed to have symbolised Roman triumph in the region. Photo courtesy of Unlimited Holidays

With 630 metres of dazzling oceanfront, Antalya has earned its title as the gem of the Turkish coast and welcomes nearly one third of all visitors to the country each year. The appeal of the harbour town is easy to see, not least because Antalya weather is pleasant all year round, with guaranteed sun throughout the summer, and because the white-sand beaches are kept clean and boast numerous local operators who manage water sports opportunities such as diving, snorkelling and kayaking.

archeological sites, Antalya, Turkey

In and around Antalya, Turkey, are underwater archeological sites, ancient caves, old temples and Xanthos (pictured here), which is mentioned in Homer's Iliad and a World Heritage Site. Photo courtesy of Unlimited Holidays

In addition to Antalya’s seaside attractions, outdoor enthusiasts will delight in hinterland hiking, white water rafting in Korpulu Canyon and relaxing by the magnificent Duden or Kursunlu waterfalls. Antalya is also the starting point for hiking the famous Lycian Way, the longest trekking route in Turkey.

In town, any tour of Antalya is bound to explore the city’s numerous World Heritage sites. The old city of Kaleiçi is a must-see as it contains much of the city’s archaeological heritage. Other nearby sites include ancient ruins such as Perge and Aspendos and Termessos, the latter a city once so well defended that even Alexander the Great could not conquer it.

Also not to be missed is Hadrian’s Gate, the old ornamental archway that marks the town entrance. All of the the area’s impressive historical heritage is fully explained at the Antalya Archeological Museum, which regularly receives high marks from travellers.

Unlimited Holidays, the whl.travel local connection in Antalya and also the Green Path Transfers local partner is a class-A tourism company (the highest rank in Turkey) helmed by Mehmet Yildiz and devoted to preserving this beloved region of their country by offering local connections to hotels that aspire to protect the natural beauty of the city as well as its cultural heritage.

“whl.travel will help us show everyone that Antalya has more than just sea, sun and beaches,” Yildiz says. “It has history, culture and friendly local people too.”

For more information about visiting Antalya, be sure to contact Unlimited Holidays. The Antalya airport, transfer service to which is managed by Unlimited Holidays, is well positioned to connect travellers to other top destinations in Turkey, such as Istanbul and Cappadocia.

———-
MESAJIN TÜRKÇESİ / IN TURKISH:

Türkiye’nin bozulmamış güney sahilinde, Toros Dağları ve Akdeniz arasında bulunan, uzun yıllardan beri favori bir tatil merkezi olan harikalar diyarı Antalya, whl.travel’ın en yeni destinasyonudur. Türk Rivierası olarak da bilinen kıyı şehri Antalya ve çevresi ile Antik Roma kalıntılarından, doğa yürüyüşlerine, derin kanyonlarda kayaking’e kadar bir çok görülmesi gereken yerler, aktivite ve dogal güzelliklersunar.

Horseback riding in Antalya, Turkey

Days in Antalya, Turkey, are quiet as locals and tourists head outdoors into the year-round pleasant weather. Outdoor activities in this Mediterranean port include horseback riding, kite surfing, snorkelling, diving and sea cruises. Photo courtesy of Unlimited Holidays

630 kilometrelik göz alıcı sahil şeridi ile Antalya, ülkenin bir yılda elde ettiği turizm gelirinin yaklaşık 3’te birini kazandırdığı için Türkiye sahillerinin incisi ve turizmin baskenti olarak bilinir. Bu liman şehrinin çekiciliği, yaz boyunca eksik olmayan güneşi ile Antalya ikliminin tüm yıl boyunca ılıman olmasının yanısıra bununla birlikte beyaz kum sahilleri temiz tutulduğu için, snorkel ve tüplü dalış ve kayaking gibi su sporları düzenleyen birçok yerli operatörü kendine çekmektedir.

Turkish hammam, Antalya, Turkey

No visit to Turkey is complete without indulging in a Turkish hammam, or bath, an enduring local tradition. Both modern and traditional hammams can be found in Antalya in most luxury hotels or in the town centre. Photo courtesy of Unlimited Holidays

Antalya’nın deniz kıyısı çekiciliklerinin yanı sıra, outdoor meraklıları doğa yürüşlerinden, Köprülü Kanyon’da rafting yapmaktan, ve görkemli Düden ya da Kurşunlu şelalelerinde serinlemekten büyük keyif alacaktırlar. Ayrıca Antalya Turkiye’nin en uzun yürüyüs yolu olarakta bilinen Likya Yolu’nun başlangıç noktasıdır.

Herhangi bir Antalya turu ile şehrin birçok dünya mirası örenyeri ve mesire alanları keşfedilebilir. Eski şehir olarak da bilinen Kaleiçi, şehrin arkeolojik geçmişi ile ilgili birçok görülmesi gereken eser barındırdığı için kesinlikle görülmesi gerekir. Civardaki diğer antik yerleşimler arasında Perge, Aspendos ve daha uzakta bulunan; zamanında çok iyi savunulmuş, Büyük İskender’in bile ele geçiremediği Termessos yer alır.

Ayrıca şehrin girişini gösteren süslü, revaklı Hadrian Kapısı’nın da kesinlikle görülmesi gerekir. Tüm bölgenin etkileyici tarihsel geçmişi, ziyaretçilerinin de sürekli beğenisini toplayan Antalya Arkeoloji Müzesi’nde detaylı birşekilde açıklanmaktadır.

whl.travel’ın yerel bağlantısı ve Green Path Transfer’in yerel partneri olan Unlimited Holidays, Mehmet Yıldız tarafından işletilmektedir ve şehrin doğal yapısının yanında kültürel mirasını da korumaya azami özen gösteren oteller ve yerel bağlantılar sunan, ülkesinin bu nacizane bölgesini korumaya adamış, A-grubu (Türkiye’deki en üst sınıf) seyahat acentasıdır.

“whl.travel Antalya’nın sadece deniz, güneş ve kumdan ibaret olmadığını bunun yanısıra zengin tarihinin, kültürünün ve misafirperver halkınında oldugınu herkese göstermemizde bize yardımcı olacaktır,” diyor Bay. Yıldız.

Antalya’ya seyahatiniz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Unlimited Holidays ile irtibata geçiniz. Antalya havalimanı transfer hizmetleri Unlimited Holidays tarafından sağlanmaktadır ve misafirlerinin İstanbul ve Kapadokya gibi diğer önemli turizm merkezlerine ulaşımı için çok uygun bir konumda bulunmaktadır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

whl.travel

whl.travel is one of the largest global online travel-booking networks catering to independent travelers headed off the beaten path, often in the developing world. The extensive whl.travel network today taps into the strengths of local tourism experts who, alone, are local leaders, but together have become a forceful planet-wide presence for the right kind of tourism, bringing to major markets all the local opportunities that can have such a positive impact on hosts and visitors. Visit the whl.travel website.
Spread The Word:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Posterous
 • Reddit

architecture & landmarks, Asia, beaches, cities, holy sites, local knowledge, museums, new local connections, Turkey, Western Asia, whl.travel,

Leave a Reply