Quantcast

Things to Do in Istanbul, Turkey: A City Beyond Compare

 • Tijen Suveren
 • 6 September 2009

MESAJIN TÜRKÇESİ İÇİN AŞAĞIYA BAKINIZ / SEE BELOW FOR THIS MESSAGE IN TURKISH

For many, it came as no surprise that Istanbul, Turkey, was designated a European Capital of Culture for 2010. Literally straddling the busy waterway dividing East and West and the continents of Europe and Asia, Istanbul is a city as storied as they come, shaped by great legends, both fictional and factual, and, as some would say, ‘a strangely harmonious clash of cultures’.

A view of the Bosphorus as seen from above Rumeli Castle, a 15th-century Ottoman fortification on the European side of the divide

Whether it hosts you for a day or a month, things to do in Istanbul, with its towering monuments, spellbinding bazaars and open markets and streets teeming with activity will leave you wanting more.

A Peek at the Past

During the second millennium, great empires claimed Istanbul (also known as Byzantium and Constantinople) as their seat pf power – the Byzantine and the Ottoman. Nowhere will you feel their presence more powerfully than in Sultanahmet, the oldest part of the city, perched on a triangle of land containing an extraordinary collection of buildings and sights.

The towering Byzantine dome of the Hagia Sophia, nearly 1500 years old and once the greatest basilica in the world

The towering Byzantine dome of the Hagia Sophia, nearly 1500 years old and once the greatest basilica in the world

At its heart stands the Hagia Sophia, built as a church almost 1500 years ago (between 532 and 537 AD) and once the greatest basilica in the word. Its huge dominating dome shares the skyline, however, with grand evidence of another great civilisation. Facing the Hagia Sophia across a small park is the Sultan Ahmed Mosque (also called the Blue Mosque), built by the Ottomans early in the 17th century and notable for its six minarets and blue Iznik-tiled interior.

An Eye on the Future

Despite its impressive heritage, Istanbul is a very forward-looking city, in recent years emerging as one of the world’s most glamorous urban sprawls. Downbeat neighbourhoods have reinvented themselves as chic arts and crafts enclaves; medieval Ottoman motifs have found their way on to designer T-shirts; run-of-the-mill hammams have metamorphosed into trendy spas. As one regular visitor has written: ‘Istanbul is now the place where readers of Archaeology and Wallpaper magazines can clink glasses together with equal zeal.’

Fashion knows no limits: women sit together and knit on a street in Istanbul's Nişantaşı quarter

Fashion knows no limits: women sit together and knit on a street in Istanbul's Nişantaşı quarter

After wandering around the Blue Mosque and Topkapı Palace, you can check out the latest fashion store in the Nişantaşı quarter – Istanbul’s answer to London’s Bond Street – and rub shoulders with the jet set who hang out in the Sakıp Sabancı Museum, which has housed the work of the likes of Picasso, Rodin and Frida Kahlo.

Culture on the Rise

Istanbul is today preparing for 2010 and time in the spotlight with a wide variety of urban and cultural projects. New museums are being established to protect and display Turkey’s cultural assets, while historical buildings are being renovated, opened to the public and are being given new roles. Perhaps most importantly, the city’s cultural heritage will be managed in a sustainable manner, making it more of a magnet than ever.

Istanbul's famous wooden municipal ferries ply the waters of the Bosphorus in the shadow of the city's ancient Galata Tower

Istanbul's famous wooden municipal ferries ply the waters of the Bosphorus at the foot of the city's ancient Galata Tower

Meanwhile, Istanbul’s regular cultural calendar continues. Always a draw if is the annual International Arts and Culture Festival, held in June and July and welcoming world-class artists – instrumentalists, dancers, vocalists – to the city’s diverse venues. During the rest of the year, Cemal Reşit Rey Concert Hall and the Atatürk Cultural Centre play host to a full programme of opera, theatre, dance, film and exhibitions.

The Lively Side

Other amusement opportunities abound in Istanbul. Where traditional Turkish music is played, listeners can fall under the spell of belly dancers, although modern clubs may enthral others. The Taksim-Harbiye area in particular has a little something to suit all tastes, both young and old.

Take a coffee break in the café of the Modern Museum, where the outside terrace overlooks the Bosphorus

Take a coffee break in the café of the Modern Museum, where the outside terrace overlooks the Bosphorus

For dining options, try the typical Turkish fair in the Sultanahmet restaurants set in refurbished Byzantine and Ottoman building. Kumkapı, with its numerous bars, cafés and roving musicians, also promises a good meal and a superb show. The Çiçek Pasajı, a historic arcade on İstiklal Avenue in the Beyoğlu district, always attracts travellers.

An Istanbul Checklist

Must-sees

Must-dos

Alternative Adventures

 • Visit the Modern Museum and earn a coffee break on the terrace overlooking the Bosphorus.
 • Relax on the beautiful Princes’ Islands; circle them by bicycle or horse-drawn carriage.
 • Browse the arts, crafts and antiques of Cukurcuma.
 • Cruise Cihangir, the SoHo of Istanbul, and watch people from the terrace of a café.
 • Do some window-shopping in the Nişantaşı quarter, admiring the beautiful clothes as much as the beautiful people..

———-

BAŞKA HİÇ BİR YERE BENZEMEYEN,  KARŞILAŞTIRILAMAYAN ŞEHİR – ISTANBUL

Bir çokları için İstanbul’un 2010 senesinde Kültür Başkenti seçilmiş olması hiç sürpriz olmadı. Avrupa’yı Asya’dan ayıran işlek bir boğazın iki yakasına yayılmış olan, yüzyıllardır süregelen efsanelerle gerçeklerin içiçe geçtiği, kahramanlık hikayeleriyle şekillenmiş ve farklılıkların  uyumla yaşandığı bir şehir haline dönüşmüş bir Istanbul var karşınızda. Ve ister bir gün isterseniz bir ay kalın bu şehirden ayrılırken aklınızda mutlaka eksik kalan bir şeyler olacaktır. Istanbul tüm güzelliklerini, tarihini ve esrarını size hemen sunmayacak ve hep bir eksiklik duygusuyla tekrar ondan bir parça daha alabilmek için geri dönmek isteyeceksiniz.

Geçmişe bir bakış

İkinci milenyumda Bizans ve Osmanlı Imparatorlukları tarihteki güclerini burada gösterdiler. Bu iki büyük imparatorluğun görkemli izlerini en yoğun olarak görebileceğiniz yer, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan   fevkalade sıradışı mimari örnekler ve ören yerleri ile dopdolu Sultan Ahmet bölgesidir.

Sultan Ahmet meydanının en orta yerinde bundan yaklaşık 1500 sene önce yapımına başlanmış olan ( MS 532 ve 537 ) ve bir zamanlar Dünyanın en büyük kilisesi olan, muhteşem kubbesi ile bulutlar arasından yükselen Aya Sofya Kilisesi yer almaktadır. Bunun tam karşısında ise gene çok büyük bir imparatorluğun farklı  kültür ve inanışını  simgeleyen, altı minaresi ve mavi Iznik seramikli iç dekorasyonu ile dikkat çeken 17. yüzyıl da inşa edilen Sultan Ahmet camii bulunmaktadır.

Geleceğe doğru bir bakış

Istanbul, kendisine miras kalan bu çok etkileyici tarihine rağmen yeniliklere de çok açık bir şehir olduğunu her geçen gün biraz daha gösteriyor. Son yıllarda dünyanın en enteresan ve ışıltılı kentleri sıralamalarında ön sıralarda  yerini almaya başlıyor. Bir zamanlar kimsenin oturmak istemediği tarihi mahalleler tekrar kendilerini yeniliyerek şık sanat bölgelerine ve zanaatların sergilendiği ilginç mekanlar haline gelmeye başlıyor, bir zamanlar demode görülen Osmanlı motifleri modern t-shirtlerin, kumaşların içine giriyor, yıkık- dökük eski hamamlar kendilerini yenileyerek spalara dönüşüyor.

Sultan Ahmet Camiin’de İznik seramiklerini inceleyip, Topkapı Sarayında Osmanlı’nın nasıl yaşadığı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Nişantaşı’na gidip son çıkan modayı takip edip, oradaki cafelere biraz takılıp dünya jet setiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da Boğaz’da Emirgan’a uzanıp Sakıp Sabancı Müzesinde Picasso, Rodin veya Frida Kahlo sergilerini izleyebilirsiniz.

Yükselen kültürel değerler

Bugün Istanbul kendini hızla 2010 Kültür Başkenti olmaya hazırlıyor ve bu çerçevede pek çok kültürel ve kentsel proje yer alıyor. Şehrin kültürel ve tarihi mirasını sergilemek için daha önce unutulmuş ve geçikmiş pek çok yeni müze projesi hayata geçiyor, eski binaların yüzleri yenileniyor ve tekrar halkın kullanımına açılıyor. Ama her şeyden belki de en önemlisi bütün bunlar yapılırken kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerler ön plana çıkarılıyor.

Bütün bunlar yapılırken Istanbul’un herzamanki kültürel takvimi de tüm hızıyla devam ediyor. Haziran ve Temmuz ayında yer alan Istanbul Kültür ve Sanat Festivali dünyanın dört bir yanından dünyaca tanınmış sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. Temmuz ayında yer alan Garanti Jazz Festivali 3 hafta boyunca en tanınmış jazz sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, AKM, Süreyya Operası, İş Sanat, Emek Sineması gibi pek çok mekan, film, tiyatro, müzik, dans festivalleriyle sanat severleri doyuruyor. Bir kaç ay süren Istanbul Bienali ise şehri tam anlamıyla bir sanat projesine dönüştürüyor.

Şehrin diğer çılgın yüzü

Istanbul değişik yaş gruplarına, değişik müzik ve eğlence zevklerine hitap etmesini çok iyi biliyor. Geleneksel Türk müziği yapılan yerlerde, bir grup dansözlerin ritmine hayran kalırken, diğer bir tarafta modern klüpler, boğazdaki şık mekanlar  değişik grupların ilgisini çekiyor. Taksim- Harbiye arası ise pek çok yaş grubuna hitap edebiliyor.

Yemekle ilgili olarak, klasik Türk mutfağını denemek için Beyoğlundaki Çiçek Pasajı, Kumkapı, Sultan Ahmet bölgeleri tercih edilirken, diğer tarafta dünya mutfağının en iyi örneklerini tadabileceğiniz pek çok değişik alternatif sunuluyor.

İstanbul’da yapılması gerekenler

Mutlaka görülmesi gerekli yerler:

 • Aya Sofya
 • Topkapı Sarayı
 • Yerebatan Sarayı
 • Kapalı Çarşı
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Hipodrome
 • Kariye Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi

Mutlaka Yapılması Gerekliler:

 • Şehir hatları çingene vapuruna bin, Anadolu Kavağına kadar uzan.
 • Aya İrini ‘de bir konser izle.
 • Beyoğlun’da dolaş, ara sokaklara gir çık, Galata Kulesine tırman ve muhteşem Istanbul’u oradan seyret.
 • Kız Kulesine git, Istanbul’u 360 dereceden gör.
 • Ortaköy’de dolaş.
 • Boğaz’da balık ye.

Diğer Alternatifler:

 • Istanbul Modern’e git, sergileri gezdikten sonra, boğaza nazır cafesinde keyif sür.
 • Sakıp Sabancı Müzesine git.
 • Çukurcuma’da dolaş, antika ve sanat galerilerini izle.
 • Cihangir’de yürü, cafelere takıl.
 • Nişantaşın’da vitrin alış-verişi yap, moda cafelere takıl.
 • Prens Adalarına git, faytonla dolaş.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Spread The Word:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Posterous
 • Reddit

architecture & landmarks, Asia, cities, food & drink, local knowledge, personal experience, Turkey, Western Asia,

2 Responses to “Things to Do in Istanbul, Turkey: A City Beyond Compare”

 1. CummaGofgom says:

  ilginc blog icin tesekkur

  [Thanks for your interesting blog]

 2. sultanahmet says:

  I loved sultanahmet.
  Sultanahmet square is great.
  Hagia Sophia is fantastic.
  Great Palace Mosaic Museum is amazing.
  I will return…..

Leave a Reply